Home Blog Galaktore Nedir? Göğüsten Süt Gelmesi Neden Olur?

Galaktore Nedir? Göğüsten Süt Gelmesi Neden Olur?

Göğüsten Neden Süt Gelir?

by Aperatif Yemek Tarifleri
Galaktore Nedir

Özellikle kadınlarda sağ veya sol memeden süt gelmesi, hamilelik belirtileri arasındadır. Bu durum tıbbi olarak da kabul görmüştür. Eğer hamile iseniz bu durum siz doğum yapana kadar devam edecektir. Halk arasında genelde, kadınlar doğum yaptıktan sonra göğüslerden süt gelmeye başlar gibi yanlış bir algı vardır. Bebek oluşum sürecine girmeye ve artık evrimleşmeye başladıktan sonra vücudunuz hormonlar açısından kendini hazırlar, dolayısıyla dünyaya getirdiğiniz bebeğinizi rahatlıkla 40 hafta boyunca emzirebileceğiniz anlamına gelir.

Göğüsten Neden Süt Gelir

Elbette her zaman istisnai durumlar yaşanabilir. Hamile olmadığınız halde göğüslerinizden süt geliyorsa, derhal bir doktora danışmanızda fayda vardır. Bu tarz olayların sebebi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer ki hamile iseniz göğüslerinizden süt gelmeye başladığı andan itibaren yoğun baskıdan, stresten, üzüntü vb. gibi olumsuz duygulardan uzak durmalısınız. Aksi durumda göğüslerinizden gelen süt oranı azalır. Bu durumu düzeltmek için ise doğru ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Göğüsten Süt Gelmesi Nedenleri

Göğüsten süt gelmesi duruma Galaktore denilmektedir. Eğer erkek veya kadın vücudunu ayırt etmeden ortak bir biçimde konuyu ele alacak olursak bu durumu 6 farklı nedene bağlayabiliriz.

1.Beslenme ve Psikoloji

Galaktore yani göğüs uçlarından sıvı veya süt gelme durumu, beslenmenize ve psikolojinize göre tetiklenebilir. Bu durumun stres boyutu genellikle kadınlarda meydana gelmektedir. Kadın vücudu yoğun baskı veya stres altında, olumsuz ruh hali koşullarında bu tarz tepkiler verebilir. Çoğu uzman bu durumun normal olduğunu söylese de elbette bir uzman doktora danışmanız gerekir.

Galaktore açısından hem kadın hem de erkek vücudunun ortak yönü ise beslenmedir. Oldukça yüksek miktarlarda protein tüketmeniz veya vücudunuzun yüksek miktarda östrojen hormonu salgılamasını sağlayacak yiyecekler veya hareketlerde bulunmanız durumunda da göğüs uçlarınızdan süt gelebilir.

2.İlaçlar

Vücudunuzda ki protaktin hormonunun salgılanma seviyesini arttıran ilaçlarda galaktoreye yol açabilir. Özellikle, depresyon ilaçlarının ve doğum kontrol haplarının yan etkilerinden birisi de galaktoredir. Elbette doktorlar cinsiyetinize, durumunuza ve birçok farklı duruma özel olarak size kullanım önerisi sunarlar. İşte tam da bu noktada ilaçların kullanım talimatına uymanın önemini anlatmış bulunmaktayız.

3.Hormonal Dengesizlik

Hormonal açıdan dengesizliğin tıp biliminde adı Polikistik Over Sendromu’dur. Özellikle erkeklerde göğüs uçlarından sıvı gelmesinin nedeni budur. Siz her ne kadar beslenmenize ve psikolojinize dikkat etseniz de eğer ki vücudunuz hormonal açıdan düzensiz çalışıyorsa Galaktore meydana gelir. Bu yüzden düzenli olarak hastaneye gitmeli ve sağlık kontrollerine girmelisiniz.

4.Hipofiz Bezi

Hipofiz bezinde vücutta salgılanan tüm hormonların dağıtım yeridir. Bu bezde herhangi bir sorun meydana gelmesi veya çok fazla çalışması durumunda erkek veya kadın fark etmeksizin göğüs uçlarında sıvı akıntısı meydana gelebilir.

5.Böbrek Üstü Bezler

Galaktorenin meydana gelmesinin dolaylı nedenlerinden birisi de böbreklerdir. Eğer ki böbrek üstü bezleriniz hiç çalışmıyorsa veya olması gerekenden daha fazla çalışıyorsa göğüslerinizden sıvı gelebilir.

6.Tiroid Bozukluğu

Tiroid hormonu vücutta pek çok işe yarar. Bazı insanlarda vücut, bu hormonu dengeli olarak salgılayamaz ve bu nedenden ilaç kullanmaya başlarlar. Genellikle bu tarz hastalığı olan bireylerin vücudu tiroid hormonu salgılamazlar. Doktorunuzun size özel verdiği ilaçlar, vücudun doğru oranda tiroid hormonu salgılamasına yardımcı olur dolayısıyla göğüslerinizin ucundan sıvı gelir.

Galaktore Belirtileri Nelerdir?

Galaktore Belirtileri Nelerdir

Galaktore, kadın veya erkek vücudunda farklı belirtiler ile meydana gelmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi Galaktore de de elbette erken teşhis oldukça önemlidir. Kadın ve erkek vücudunda ortak galaktore belirtileri;

  • Hipofiz bezinin dengesiz çalışması veya çalışmaması.
  • Cinsel sorunlar. (İsteksizlik veya işlevsel bozukluk)
  • Göğüş şişmesi.
  • Normal olamayacak düzeyde göğüs yumuşaklığı.
  • Düzensiz adet

Gibi durumlarda galaktore ortaya çıkmaya başlar. Eğer ki belirtilen durumlardan birisi yüzünden göğüslerinizden sıvı geliyorsa derhal hastaneye gitmelisiniz. Kadınlarda hamilelik sürecinde de bu durum yaşanmaktadır lakin ortak maddeleri listelediğimizden listeye eklenmemiştir.

You may also like

Leave a Comment