Home Blog Arpa Ve Arpa Suyunun Faydaları

Arpa Ve Arpa Suyunun Faydaları

by Aperatif Yemek Tarifleri
arpa-vucuda-faydalari

Arpa ve Arpa Suyunun Vücuda Faydaları

Bağırsak ve boşaltma sistemi;

Arpa, lif kaynağı olduğundan dolayı insan vücudunda bulunan toksinleri dışarı atmak konusunda oldukça başarılıdır. İçeriğinde bulunan diyet lifleri, kalın bağırsakta bulunan faydalı hücreleri destekler.

Arpanın lifleri butirik asit bulundurmasından dolayı hücrelerin daha kolay yakılmasında önemli rol alır. Bağırsağa olan desteğinden ötürü midenin temiz kalmasında oldukça işe yarar. Arpa bu aldığı önemli roller gereği hemoroit kanserine de önemli ölçüde engel olmaktadır.

Kilo vermek isteyenler için;

Amino asit gruplar barındırmaktadır. Bu sayede, diyabet oranını düzenler ve vücutta oluşan yağın oranını düşürür. Diğer bakliyat ürünlerine nazaran vücudun doygunluk hissini arttırması için oldukça fazla arpa yemek gerekir. Bu şekilde ise hem vücutta tokluk hissiyatı oluşur hem de yenilen yemekten oluşan kalori miktarı oldukça asgari seviye de olur.

Kemikler için faydası;

Arpanın içinde bulunan fosfor ve bakır kemiğin sağlam ve sağlıklı olmasında önemli rol oynar. Diş ve kemik sağlığı için fosfor her zaman bir adım önde bulunmasıyla beraber diş, kemik sağlığına oldukça etkilidir.

Osteoporoz rahatsızlığı olan kişiler için bir numaralı doğal çare olarak geçer. İnek sütüne nazaran arpanın içerdiği kalsiyum daha fazla olarak bilinir. Herkesin bildiği gibi kemik sağlığında kalsiyum oldukça önemli rol oynar. Bu sebepten ötürü arpa kullanımı hem daha kolaydır hem de vücudu emilim konusunda çok yormaz.

Arpa içeriğinde bulunan manganez ise tamamen vücudun genel sağlığını iyileştirmekte ve B-kompleks vitaminleri ile beraber çalışmaktadır.

Arpanın bağışıklık sisteminde ki rolü;

İçeriğinde bulundurduğu C vitamini turunçgiller familyasında bulunduğundan iki kat daha fazladır. C vitamini ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve grip olma gibi hastalıkların oluşma durumunu önemli ölçüde azaltır. Demir vitamini de bulunan arpanın vücudun kan derecesini düzenlemekle beraber vücudun yorgunluk hissinin azalmasına yol açar.

Böbreklerin sağlıklı çalışması içinde hücrelerin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu sırada arpa hemoglobin ve kırmızı kan hücresinin oluşumunda büyük rol oynayan bakır için de olmazsa olmazlardandır.

Arpanın kalp ve kanserdeki rolü;

Göğüs kanseri ve diğer türlü gelişebilen kanser hücrelerine karşı koruma sağlayan bir bitki olan Jignan için fazlasıyla zengindir. Kalp hastalıklarından korunmak için de bu durum aynı şekilde geçerlidir. Kan dolaşımını hızlandırması, basıncının minimum düzeye çıkması, vücudunun yağ oranını dengeleme gibi durumlar arpa için önemli rol olmaktadır.

Arpanın kolestroldeki rolü;

Çözünmez bir lif olması sayesinde propiyonik adını verdiğimiz asitler üretebilmektedir. Kolestrol seviyesini HMG-CoA redüktaz enziminin çalışımını asgari seviyeye düşürür ve kanda bulunan kolestrol seviyelerini düşürme de önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.

Arpanın diyabetteki rolü;

Lif içeriğinde diyabet hastalarına faydalı olmaktadır. Diyabet artış ve inişlerinizi arpa yiyerek düzenleyebilirsiniz. Diyabetle beraber kilo alma durumunu oldukça engellemektedir. Bununla beraber içerdiği beta-glukan sayesinde glikoz emilimini oldukça yavaşlatmaktadır.

Arpanın kalp sağlığındaki rolü;

En önemli organlarımızdan biri kalp için arpa fayda konusunda en üst sırada yer almaktadır. Sağlıklı kan lipid seviyelerini destekler ve bağırsakta bulunan kolesterol emilimini önemli ölçüde azaltır.

Arpanın Astıma etkileri;

Çocukluk dönemlerinin en büyük hastalıklarından olan çocukluk astımına karşı oldukça koruyucu bir besindir. Arpa türü besinler tüketmek çocukluk astımı riskini %50’nin üzerinde azaltır.

Arpanın cilt sağlığındaki etkileri;

Özellikle kadınların en çok dikkat ettiği ciltlerinin iyileştirilme oranlarını oldukça arttırır. Deri enfeksiyonlarını önemli düzeyde engeller. İçeriğinde bulunan çinko ise cildin iyileşmesinde önemli rol oynar.

Bunlarla beraber saçta oluşan kepeği yok etme konusunda oldukça önemli bir peeling olma rolüne sahip ve cildin yağlanmasını durumunu kontrol altına alır.

 

Arpanın suyunun vücuda faydaları

arpasuyunun-vucuda-faydalari

arpasuyunun-vucuda-faydalari

Vitaminlerden b-kompleksi, kalsiyum, magnezyum, manganez, selenyum, demir, çinko, protein, bakır, amin asit grupları, diyet lifi, ve beta glukan gibi çeşitlerini arttırabileceğimiz antioksidanlar yönünden oldukça zengin bir bakliyattır.

Yemenin yanı sıra suyunun da içilmesi oldukça sağlıklıdır.

Arpa suyunun düzenli içilmesi sağlık problemlerine engel olabilmektedir.

 

  • İdrar yolu enfeksiyonları için oldukça doğal bir içecek olarak geçmektedir. Arpa suyu idrar yolu ile bu bakteriyel enfeksiyonları idrar yolu ile kolay bir şekilde atabilmektedir.
  • Uzun süre tokluk hissiyatı için arpa suyu içmeniz yeterli olacaktır. Kilo vermek için arpa suyu içmek vücut metobolizmasını uyarması dolayısıyla hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Arpa suyu içmek kalp hastalıklarına yakalanma oranını büyük ölçüde azaltır.
  • Kabızlık, hemoroit ve gastrit sindirim sıkıntıları yaşayan kişiler için arpa suyu oldukça faydalıdır.
  • Arpa suyu çözünür lif tipi olmasından dolayı yemekten sonra diyabet durumunu asgari durumda tutar.
  • Arpa suyu vücuttan toksinleri atması sayesinde cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Akne, tıkanmış gözenekler için arpa suyu içmek oldukça faydalıdır.
  • Arpa suyu oldukça sıcak havalarda serinletici bir içecek olarak tüketilebilir.
  • Arpa suyunun içerdiği besinler sayesinde gebe hanımlar için harika bir içecek haline gelmiştir. Gebe hanımlar için sabah bulantıları, kabızlık gibi sorunları çözmektedir.
  • Bağışıklık sistemi için gerekli olan her şeye sahiptir. Vücudun kendinde bulunan savunucu hücreleri sağlamlaştırmaktadır.
  • Anemi, yorgunluk bu tarz durumların yaşanmasını içinde bulundurduğu demir ve bakır sayesinde önüne geçmektedir.

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment